61 864 67 09
robalex@robalex.com.pl

Szkodniki

Hurtnica czarna (Lasius niger) - Długość ciała królowej 9 mm, robotnicy – do 5 mm. Najpospolitszy gatunk mrówek. Do pomieszczeń wchodzą tylko w poszukiwaniu pokarmu, gniazda zakładają na zewnątrz. W Polsce najbardziej rozpowszechniony gatunek mrówek. Liczebność koloni może sięgąć 15-20 tysięcy robotnic z jedną królową.

Karaczan amerykański (Periplaneta americana) (przybyszka, kakerlak amerykański) – pochodzi prawdopodobnie z tropikalnych rejonów Afryki, skąd został rozprzestrzeniony na cały świat. Ciało o długości 18-35 mm, barwy czerwonobrązowej. Samce żyją około roku, samice do 2 lat. W ciągu życia, samica może wytworzyć do 70 kokonów z jajami, z których wychodzi 14-16 larw.

Karaczan prusak (Blattella germanica) (francuz, karakon) – pochodzi prawdopodobnie z Azji, obecnie rozpowszechniony na całym świecie. Długość ciała samca 10-12 mm, samicy 12-16 mm, barwa brunatno-żółta, samica ciemniejsza od samca. Na głowie długie, biczykowate czułki, z tyłu odwłoka wystające wyrostki pierwotne – cerci. Zarówno samiec i samica posiadają skrzydła, choć nie fruwają. W odróżnieniu od pozostałych synantropijnych gatunków karaczanów potrafi chodzić po gładkich, pionowych powierzchniach. Samica w ciągu swojego życia wytwarza 4-8 kokonów (ooteka) z jajami, z których wychodzi po 30-40 larw. W optymalnych warunkach samce żyją 4 miesiące, samice 6 miesięcy.

Karaczan wschodni (Blatta orientalis) (karaluch, szwab) – pochodzi z północnej Afryki. Długość ciała 18-30 mm, barwa ciemnokasztanowa, prawie czarna, błyszcząca. Skrzydła u samic w zaniku, u samców zakrywają 2/3 odwłoka. W ciągu życia samica wytwarza przeciętnie do 10 kokonów z jajami, z których wychodzi po 16 larw. Żyją 9-10 miesięcy.

Murawka darniowiec (Tetramorium caespitum) - Długość ciała królowej 8 mm, robotnicy – 3,5 mm. Barwa ciemnobrązowa z jaśniejszymi odnóżami. Buduje gniazda pod kamieniami i płytami chodnikowymi. Liczebność kolonii może osiągnąć nawet 500 000 robotnic. Do pomieszczeń wchodzą tylko w poszukiwaniu pokarmu, gniazda zakładają na zewnątrz.

Mrówka faraona (Manomorium Pharaonis L.) - zwana też natrętką domową. Pochodzi z Afryki północnej, obecnie gatunek kosmopolityczny. Długość ciała robotnic 2-2,4 mm, ubarwienie od jasnożółtego do ciemnobrązowego, zakończenie odwłoka ciemnobrązowe. Samice o długości do 4 mm, brązowożółte z ciemniejszą głową, a samce brązowoczarne z jasnożóltymi czółkami i odnóżami. Samica w ciągu dnia składa do 35 jaj, a w ciągu swojego życia może złożyć do 4500 jaj. Kolonie mrówek faraona mogą liczyć nawet 800 królowych obsługiwanych przez 350 000 robotnic.

Mysz domowa (Mus musculus) – gatunek autochtoniczny dla całej Europy. Obecnie można ją spotkać wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Długość ciała do 11 cm, ogon nieco krótszy od reszty ciała, ciężar średnio do 20 g. Przeciętnie około 6 miotów w ciągu roku po 4 do 9 młodych.

Obrzeżek gołębień (Argas reflexus) - Występuje w zachodniej, południowej i centralnej Europie, Ameryce północnej, Afryce i Azji Mniejszej. Związany głównie z miejscem bytowania gołębi. Ciało koloru szarego lub szarobrązowego, spłaszczone grzbietobrzusznie, w przekroju owalne lub okrągłe z charakterystycznym obrzeżeniem – listwą brzeżną. Rozmiary ciała: samica długość 6-10 mm, szerokość 4-7 mm; samiec długość 4-5 mm, szerokość 3mm. Samica składa jaja w seriach po 10-50 szt., w ciągu całego życia około 250 szt. Dorosłe osobniki są odporne na niskie temperatury i mogą głodować nawet do 5 lat.

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) - Dorosłe owady osiągają długość 5-7 mm i nie mają skrzydeł. Ciało spłaszczone grzieto-brzusznie, owalne, nieco wydłużone, barwy brązowej, pokryte drobnymi szczecinkami. Samice produkują około 200 jaj w ciągu swojego życia, które składają w partiach od 3 o 5 szt. Średnia długość życia wynosi od 6 do 12 miesięcy, mogą obyć się bez pokarmu przez ponad rok.

Szczur śniady (Rattus rattus) - prawdopodobnie pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Długość ciała do 25 cm, ogon dłuższy od reszty ciała, ciężar do 400 g. Ubarwienie zmienne – najczęściej ciemno-szare. Najczęściej 3 mioty rocznie, w jednym miocie 8-9 młodych.

Szczur wędrowny (Rattus norvegicus) - pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Gatunek kosmopolityczny – rozprzestrzenił się na całym świecie. Długość ciała do 30 cm, ogon krótszy od reszty ciała, ciężar do 600 g, barwa zmienna, najczęsciej brązowo-szara. 3-4 mioty w ciągu roku, ilość młodych w jednym miocie – około 10 szt.

Kontakt

Specjalistyczny Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji ROBALEX Ryszard Pietrzykowski
ul. ul Albańska 17, 60-123 Poznań

tel./faks 61 864 67 09,
tel. kom. 603 124 380, 512 908 423

robalex@robalex.com.pl